ELJ-ND18NKF
Mfr.Part #
ELJ-ND18NKF
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
FIXED IND 18NH 480MA 290MOHM SMD
Height Seated (Max) :
0.057 1.45mm
Inductance :
18nH
Construction :
Chip
Frequency - Self Resonant :
3GHz
Tolerance :
±10%
Rated Current-Max :
0.48A
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Inductance Frequency - Test :
100MHz
Shielding :
No
Type :
Wirewound
Material - Core :
Non-Magnetic
Series :
ND
DC Resistance (DCR) :
290mOhm Max
Reach Compliance Code :
Compliant
Operating Temperature :
-20°C~85°C
Q @ Freq :
12 @ 100MHz
Current Rating (Amps) :
480mA
Mounting Type :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e2
Quality Factor-Min (at L-nom) :
12
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Surface Mount :
yes
Test Frequency :
100MHz