ELJ-FBR56MF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ELJ-FBR56MF
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 560NH 560MA 420MOHM SM
Stock
300
In Stock :
300
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Fixed Inductors
HTS Code :
Reach Compliance Code :
Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Q @ Freq :
30 @ 25.2MHz
Shielding :
No
Surface Mount :
yes
Inductance Frequency - Test :
1MHz
Series :
FB
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Inductance :
560nH
Quality Factor-Min (at L-nom) :
30
JESD-609 Code :
e2
Terminal Finish :
Tin/Copper (Sn/Cu)
Special Feature :
Q IS MEASURED AT 25.2MHZ
RoHS Status :
RoHS Compliant
Type :
Wirewound
DC Resistance (DCR) :
420mOhm Max
Frequency - Self Resonant :
120MHz
Mounting Type :
Surface Mount
Rated Current-Max :
0.56A
ECCN Code :
EAR99
Test Frequency :
1MHz
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Number of Functions :
1
Construction :
RECTANGULAR
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.134 3.40mm
Current Rating (Amps) :
560mA
Operating Temperature :
-20°C~85°C
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Tolerance :
±20%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm