ELJ-FA6R8KF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ELJ-FA6R8KF
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 6.8UH 150MA 1.8OHM SMD
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Fixed Inductors
Terminal Placement :
DUAL ENDED
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Tin/Copper (Sn/Cu)
HTS Code :
Mounting Type :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Quality Factor-Min (at L-nom) :
30
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Rated Current-Max :
0.15A
Published :
Number of Functions :
1
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Q @ Freq :
30 @ 7.96MHz
Type :
Wirewound
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-20°C~85°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e2
Construction :
RECTANGULAR
RoHS Status :
RoHS Compliant
Inductance Frequency - Test :
7.96MHz
Shielding :
Unshielded
Inductance :
6.8μH
Series :
FA
Test Frequency :
7.96MHz
DC Resistance (DCR) :
1.8Ohm Max
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Frequency - Self Resonant :
45MHz
Reach Compliance Code :
Compliant
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Height Seated (Max) :
0.094 2.40mm
Surface Mount :
yes
Terminal Shape :
J BEND
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Current Rating (Amps) :
150mA