ELG-240-C2100D2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ELG-240-C2100D2
Manufacturer
MEAN WELL
Description
LED POWER SUPPLIES 241.5W57-115V
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
MEAN WELL
Product Category :
Efficiency :
93%
Voltage - Input (Max) :
305VAC
Ratings :
IP67
Mounting Type :
Chassis Mount
Series :
ELG-240-C (240W)
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Approval Agency :
CB, CCC, CE, cURus, EAC, ENEC, RCM
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Outputs :
1
Voltage - Output :
57V~115V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
OTP, OVP, SCP
Voltage - Isolation :
3.75kV
Voltage - Input (Min) :
100VAC
Topology :
AC DC Converter
Type :
Constant Current
Size / Dimension :
8.66Lx2.80W x 1.48 H 220.0mmx71.0mmx37.5mm
Factory Lead Time :
15 Weeks
Termination Style :
Wire Leads
Current - Output (Max) :
2.1A
Power (Watts) :
242W