ELG-200-36A-3Y
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ELG-200-36A-3Y
Manufacturer
MEAN WELL
Description
O/P +36V5.55A
Manufacturer :
MEAN WELL
Product Category :
Topology :
AC DC Converter
Voltage - Isolation :
3.75kV
Ratings :
IP65
Number of Outputs :
1
Approval Agency :
CB, CCC, CE, cURus, EAC, ENEC, RCM
Voltage - Output :
36V
Efficiency :
92%
Power (Watts) :
200W
Factory Lead Time :
15 Weeks
Series :
ELG-200 (200W)
Size / Dimension :
8.66Lx2.80W x 1.48 H 220.0mmx71.0mmx37.5mm
Voltage - Input (Max) :
305VAC
Current - Output (Max) :
5.55A
Mounting Type :
Chassis Mount
Voltage - Input (Min) :
100VAC
Feature :
OCP, OTP, OVP, SCP
Operating Temperature :
-40°C~90°C