ELG-150-24DA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ELG-150-24DA
Manufacturer
MEAN WELL
Description
O/P +24V/6.25A
Stock
6
In Stock :
6
Manufacturer :
MEAN WELL
Product Category :
Size / Dimension :
7.68Lx2.48W x 1.40 H 195.0mmx63.0mmx35.5mm
Mounting Type :
Chassis Mount
Efficiency :
89%
Operating Temperature :
-40°C~90°C
Factory Lead Time :
15 Weeks
Topology :
AC DC Converter
Approval Agency :
CB, CCC, CE, cURus, EAC, ENEC, RCM
Feature :
OCP, OTP, OVP, SCP
Current - Output (Max) :
6.25A
Termination Style :
Wire Leads
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - Isolation :
3.75kV
Voltage - Input (Min) :
100VAC
Series :
ELG-150 (150W)
Power (Watts) :
150W
Voltage - Input (Max) :
305VAC
Ratings :
IP67
Voltage - Output :
24V