ELG-100U-48A
Mfr.Part #
ELG-100U-48A
Description
LED DRVR CC/CV AC/DC
Product Category :
Efficiency :
90%
Series :
ELG-100U (100W)
Size / Dimension :
6.89Lx2.48W x 1.40 H 175.0mmx63.0mmx35.5mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Current - Output (Max) :
2A
Approval Agency :
cURus, FCC
Ratings :
NEMA 410
Topology :
AC DC Converter
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Voltage - Isolation :
3.75kV
Mounting Type :
Chassis Mount
Power (Watts) :
96W
Termination Style :
Wire Leads
Feature :
OCP, OTP, OVP, SCP
Voltage - Input (Max) :
305VAC
Voltage - Output :
48V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Type :
Constant Current, Voltage
Number of Outputs :
1
Voltage - Input (Min) :
100VAC