ELG-100U-24B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ELG-100U-24B
Manufacturer
MEAN WELL
Description
LED DRVR CC/CV AC/DC
Manufacturer :
MEAN WELL
Product Category :
Termination Style :
Wire Leads
Number of Outputs :
1
Size / Dimension :
6.89Lx2.48W x 1.40 H 175.0mmx63.0mmx35.5mm
Voltage - Input (Min) :
100VAC
Efficiency :
88%
Mounting Type :
Chassis Mount
Voltage - Output :
24V
Topology :
AC DC Converter
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Input (Max) :
305VAC
Type :
Constant Current, Voltage
Current - Output (Max) :
4A
Power (Watts) :
96W
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Feature :
OCP, OTP, OVP, SCP
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Ratings :
NEMA 410
Series :
ELG-100U (100W)
Voltage - Isolation :
3.75kV