ELG-100-C1400
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ELG-100-C1400
Manufacturer
MEAN WELL
Description
LED DRVR CC AC/DC 35-72V 1.4A
Manufacturer :
MEAN WELL
Product Category :
Ratings :
IP67
Topology :
AC DC Converter
Type :
Constant Current
Voltage - Input (Min) :
100VAC
Mounting Type :
Chassis Mount
Voltage - Input (Max) :
305VAC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power (Watts) :
101W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Output Current :
1.4A
Series :
ELG-100-C (100W)
Operating Temperature :
-40°C~90°C
Size / Dimension :
6.89Lx2.48W x 1.40 H 175.0mmx63.0mmx35.5mm
Number of Outputs :
1
Factory Lead Time :
15 Weeks
Feature :
OTP, OVP, SCP
Voltage - Output :
35V~72V
Approval Agency :
CB, CCC, CE, cURus, ENEC
Termination Style :
Wire Leads
Efficiency :
90%
Voltage - Isolation :
3.75kV