ELC-18B8R2L
Mfr.Part #
ELC-18B8R2L
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder (Open)
Description
FIXED IND 8.2UH 6.6A 16 MOHM TH
Inductance :
8.2μH
DC Resistance (DCR) :
16mOhm
Construction :
Cylindrical
Diameter :
18mm
Package / Case :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Pins :
2
Published :
Size / Dimension :
0.787Dia 20.00mm
Height :
27mm
HTS Code :
Inductance Tolerance :
20%
Resistance :
16mOhm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Material - Core :
EAR99
Series Resistance :
16mOhm
Self Resonant Frequency :
10kHz
Pbfree Code :
Lead Diameter :
1 mm
Test Frequency :
10kHz
Max DC Current :
6.6A
Depth :
18mm
DC Current :
6.6A
Tolerance :
±20%
Series :
18b
Radiation Hardening :
Tin/Copper (Sn/Cu)
Current :
4.8A
Mount :
Radial, Through Hole
Factory Lead Time :
17 Weeks
Operating Temperature (Max) :
105°C
Lead Pitch :
7.5mm
Military Standard :
Not
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Current Rating :
6.6A