ELC-18B270L
Mfr.Part #
ELC-18B270L
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder (Open)
Description
FIXED IND 27UH 4.8A 28 MOHM TH
Fixed Inductors
Construction :
Cylindrical
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Operating Temperature (Max) :
105°C
Size / Dimension :
0.787Dia 20.00mm
Resistance :
28mOhm
Max DC Current :
4.8A
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Number of Pins :
2
Lead Diameter :
1 mm
DC Current :
4.8A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Material - Core :
Series :
18b
Factory Lead Time :
17 Weeks
DC Resistance (DCR) :
28mOhm
Tolerance :
±10%
Inductance :
27μH
Current :
3.2A
Published :
Radiation Hardening :
No
Mount :
Radial, Through Hole
Test Frequency :
10kHz
Series Resistance :
28mOhm
RMS Current (Irms) :
4.8A
Diameter :
18mm
JESD-609 Code :
e2
Depth :
18mm
Inductance Tolerance :
10%
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Self Resonant Frequency :
10kHz
Current Rating :
4.8A
Height :
27mm
Number of Functions :
1
Pbfree Code :
yes
Military Standard :
Not
Package / Case :
REACH SVHC :
No SVHC
Lead Free :
Lead Free
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Tin/Copper (Sn/Cu)
Lead Pitch :
7.5mm