ELC-16B821L
Mfr.Part #
ELC-16B821L
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder (Open)
Description
FIXED IND 820UH 880MA 580MOHM TH
Inductance Tolerance :
10%
Test Frequency :
10kHz
RMS Current (Irms) :
880mA
Published :
HTS Code :
Height Seated (Max) :
0.906 23.00mm
Series Resistance :
580mOhm
Inductance :
820μH
Lead Length :
4.5mm
Series :
16b
Height :
23mm
Operating Temperature (Max) :
105°C
EAR99
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±10%
Mount :
Radial, Through Hole
Mounting Type :
Through Hole
Current :
540mA
Package / Case :
Factory Lead Time :
17 Weeks
REACH SVHC :
No SVHC
Lead Diameter :
1 mm
Number of Pins :
2
Pbfree Code :
yes
DC Current :
880mA
Max DC Current :
880mA
Lead/Base Style :
Radial
Core Material :
Ferrite
Current Rating :
880mA
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Resistance :
580mOhm
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Lead Pitch :
7.5mm
DC Resistance (DCR) :
580mOhm
Self Resonant Frequency :
10kHz
Military Standard :
Not
Diameter :
13mm