ELC-16B820L
Mfr.Part #
ELC-16B820L
Description
FIXED IND 82UH 3A 64 MOHM TH
Bulk
Diameter :
13mm
Lead/Base Style :
Radial
DC Resistance (DCR) :
64mOhm
Number of Functions :
1
DC Current :
3A
Current Rating :
3A
Construction :
Cylindrical
Lead Free :
Lead Free
Lead Pitch :
7.5mm
Height Seated (Max) :
0.906 23.00mm
ECCN Code :
EAR99
Military Standard :
Not
Resistance :
64mOhm
Self Resonant Frequency :
10kHz
Number of Terminations :
2
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Lead Length :
4.5mm
Max DC Current :
3A
Number of Pins :
Inductance :
82μH
Mount :
Radial, Through Hole
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
23mm
HTS Code :
Test Frequency :
10kHz
REACH SVHC :
No SVHC
Operating Temperature (Max) :
105°C
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Series :
16b
Series Resistance :
64mOhm
Pbfree Code :
yes
Inductance Tolerance :
10%
Current :
1.6A
Factory Lead Time :
17 Weeks
Shielding :
Wirewound
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±10%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RMS Current (Irms) :
3A
Lead Diameter :
1 mm