ELC-16B3R3L
Mfr.Part #
ELC-16B3R3L
Description
FIXED IND 3.3UH 8.5A 12 MOHM TH
Fixed Inductors
Lead Free :
Lead Free
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Height :
23mm
Terminal Finish :
Tin/Copper (Sn/Cu)
Inductance Tolerance :
25%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Functions :
1
Published :
DC Current :
8.5A
Current :
5.6A
Test Frequency :
10kHz
DC Resistance (DCR) :
12mOhm
Max DC Current :
8.5A
Inductance :
3.3μH
Special Feature :
DC RESISTANCE IS MEASURED AT 30% TOLERANCE
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Pbfree Code :
yes
Current Rating :
8.5A
Lead/Base Style :
Radial
Shielding :
No
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Type :
Wirewound
Series Resistance :
12mOhm
Military Standard :
Not
Operating Temperature (Max) :
105°C
Height Seated (Max) :
0.906 23.00mm
HTS Code :
Lead Diameter :
1 mm
Tolerance :
±25%
Lead Pitch :
7.5mm
Radiation Hardening :
No
Number of Pins :
2
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
12mOhm
Self Resonant Frequency :
10kHz
Lead Length :
4.5mm