ELC-16B101L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ELC-16B101L
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder (Open)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 100UH 2.6A 72 MOHM TH
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Fixed Inductors
Number of Terminations :
2
Operating Temperature (Max) :
105°C
Inductance Frequency - Test :
10kHz
DC Resistance (DCR) :
72mOhm
Inductance :
100μH
Core Material :
Ferrite
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Lead Length :
4.5mm
Operating Temperature (Min) :
-20°C
Factory Lead Time :
17 Weeks
Lead Diameter :
1 mm
Mounting Type :
Through Hole
Special Feature :
DC RESISTANCE IS MEASURED AT 20% TOLERANCE
Type :
Wirewound
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Construction :
Cylindrical
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Lead Spacing :
7.5mm
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Rated Current-Max :
2.6A
JESD-609 Code :
e2
Packaging :
Bulk
Terminal Finish :
Tin/Copper (Sn/Cu)
Tolerance :
±10%
Height Seated (Max) :
0.906 23.00mm
Current Rating (Amps) :
2.6A
Surface Mount :
No
Series :
16b
Test Frequency :
0.01MHz