ELC-15E8R2L
Mfr.Part #
ELC-15E8R2L
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder, 3 Leads
Description
FIXED IND 8.2UH 5.8A 16 MOHM TH
Fixed Inductors
Lead Length :
4.5mm
Package / Case :
DC Resistance (DCR) :
16mOhm
Series :
15E-L
Material - Core :
Ferrite
Inductance Tolerance :
20%
Lead/Base Style :
Pin
Operating Temperature (Max) :
105°C
Termination :
Radial
RMS Current (Irms) :
5.8A
Height Seated (Max) :
0.906 23.00mm
Diameter :
16mm
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Tolerance :
±20%
Lead Diameter :
700 µm
CYLINDRICAL PACKAGE
Current :
950mA
Factory Lead Time :
17 Weeks
Current Rating :
5.8A
Inductance :
8.2μH
Max DC Current :
5.8A
Operating Temperature (Min) :
-20°C
Number of Terminations :
3
Mounting Type :
Through Hole
REACH SVHC :
No SVHC
Height :
23mm
Test Frequency :
10kHz