ELC-15E392
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ELC-15E392
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder, 3 Leads
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 3.9MH 470MA 1.7 OHM TH
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Fixed Inductors
Terminal Finish :
Tin/Copper (Sn/Cu)
Factory Lead Time :
17 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Special Feature :
DC RESISTANCE IS MEASURED AT 20% TOLERANCE
Current :
850mA
Height Seated (Max) :
0.906 23.00mm
Termination :
Radial
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Test Frequency :
10kHz
Tolerance :
±10%
Mounting Type :
Through Hole
REACH SVHC :
No SVHC
DC Resistance (DCR) :
1.7Ohm
Material - Core :
Ferrite
Lead Diameter :
700 µm
Packaging :
Bulk
Type :
Wirewound
Number of Functions :
1
Operating Temperature (Max) :
105°C
Package / Case :
Series :
15E-L
JESD-609 Code :
e2
Max DC Current :
470mA
Lead/Base Style :
Pin
Shielding :
yes
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Inductance Tolerance :
10%
Lead Length :
4.5mm
Inductance :
3.9mH
Operating Temperature (Min) :
-20°C
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
RMS Current (Irms) :
470mA
Number of Terminations :
3
Height :
23mm
HTS Code :
Current Rating :
470mA
Diameter :
16mm