ELC-12E272L
Mfr.Part #
ELC-12E272L
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Description
FIXED IND 2.7MH 260MA 3.5 OHM TH
Lead Pitch :
7mm
Height :
18.4912mm
Inductance Frequency - Test :
10kHz
Test Frequency :
10kHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max DC Current :
260mA
RMS Current (Irms) :
260mA
Inductance Tolerance :
10%
Shielding :
Shielded
Current Rating (Amps) :
260mA
Mount :
Through Hole
Core Material :
Wirewound
Factory Lead Time :
17 Weeks
DC Resistance (DCR) :
3.5Ohm
Tolerance :
±10%
Lead Free :
Lead Free
Radiation Hardening :
No
Current Rating :
260mA
Height Seated (Max) :
0.768 19.50mm
REACH SVHC :
No SVHC
Current :
140mA
Series :
12E
Size / Dimension :
0.531Dia 13.50mm
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder
Inductance :
2.7mH