ELC-10E332L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ELC-10E332L
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 3.3MH 170MA 5.9 OHM TH
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Fixed Inductors
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder
Height :
13mm
Mounting Type :
Through Hole
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
JESD-609 Code :
e2
Inductance Tolerance :
10%
HTS Code :
Lead/Base Style :
Radial
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±10%
Series :
10E
Number of Terminations :
2
Number of Functions :
1
RMS Current (Irms) :
170mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max DC Current :
170mA
Core Material :
Ferrite
ECCN Code :
EAR99
Lead Diameter :
0.7 mm
Terminal Finish :
Tin/Copper (Sn/Cu)
REACH SVHC :
No SVHC
DC Resistance (DCR) :
5.9Ohm
Operating Temperature (Max) :
105°C
Current Rating :
170mA
Test Frequency :
10kHz
Special Feature :
DC RESISTANCE IS MEASURED AT 20% TOLERANCE
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Shielding :
yes
Radiation Hardening :
No
Inductance :
3.3mH
Lead Pitch :
5mm
Lead Free :
Lead Free
Factory Lead Time :
15 Weeks
Lead Spacing :
7mm
Packaging :
Bulk
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Construction :
Cylindrical
Mount :
Through Hole
Type :
Wirewound
Operating Temperature (Min) :
-20°C