ELC-09D6R8F
Mfr.Part #
ELC-09D6R8F
Description
FIXED IND 6.8UH 2.8A 21 MOHM TH
Fixed Inductors
Construction :
Cylindrical
Lead Diameter :
0.6 mm
09D
Special Feature :
DC RESISTANCE IS MEASURED AT 20% TOLERANCE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.374Dia 9.50mm
Rated Current-Max :
2.8A
Number of Functions :
1
Operating Temperature (Max) :
105°C
Test Frequency :
0.01MHz
Shielding :
No
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
JESD-609 Code :
e2
Packaging :
Bulk
Published :
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Length :
4mm
Current Rating (Amps) :
2.8A
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Surface Mount :
No
Operating Temperature (Min) :
-20°C
Factory Lead Time :
13 Weeks
Terminal Finish :
Tin/Copper (Sn/Cu)
Tolerance :
±20%
Inductance Frequency - Test :
10kHz
Inductance :
6.8μH
HTS Code :
Number of Terminations :
2
Core Material :
Ferrite
Height Seated (Max) :
0.350 8.90mm
Lead Spacing :
5mm
DC Resistance (DCR) :
21mOhm