ELC-09D6R8DF
Mfr.Part #
ELC-09D6R8DF
Description
FIXED IND 6.8UH 2.8A 21 MOHM TH
Fixed Inductors
Current :
1.8A
Factory Lead Time :
13 Weeks
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.374Dia 9.50mm
Inductance Frequency - Test :
10kHz
Series :
09D
Lead Pitch :
5mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating :
2.8A
Height :
8.89mm
Lead Free :
Lead Free
Inductance :
6.8μH
DC Resistance (DCR) :
21mOhm
Current Rating (Amps) :
2.8A
Test Frequency :
10kHz
Tolerance :
±20%
Mount :
Through Hole
Termination :
Radial
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Radial, Vertical Cylinder
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shielding :
Unshielded
Max DC Current :
2.8A
Height Seated (Max) :
0.350 8.90mm