ELC-09D5R6DF
Mfr.Part #
ELC-09D5R6DF
Description
FIXED IND 5.6UH 2.9A 19 MOHM TH
Fixed Inductors
Height :
8.89mm
Lead Free :
Lead Free
Packing Method :
TR
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Through Hole
Number of Functions :
1
Radiation Hardening :
No
Lead Diameter :
0.6 mm
DC Resistance (DCR) :
19mOhm
Terminal Finish :
Tin/Copper (Sn/Cu)
Inductance :
5.6μH
Test Frequency :
10kHz
Size / Dimension :
0.374Dia 9.50mm
HTS Code :
Core Material :
Ferrite
JESD-609 Code :
e2
Termination :
Radial
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Mount :
Through Hole
Operating Temperature (Min) :
-20°C
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Number of Terminations :
2
Construction :
Cylindrical
Inductance Frequency - Test :
10kHz
Wirewound
Max DC Current :
2.9A
Current Rating :
2.9A
Lead Length :
4mm
Tolerance :
±20%
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature (Max) :
105°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
13 Weeks
Current :
2A
Lead Pitch :
5mm
Special Feature :
DC RESISTANCE IS MEASURED AT 20% TOLERANCE
Height Seated (Max) :
0.350 8.90mm