ELC-09D471DF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ELC-09D471DF
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 470UH 390MA 980MOHM TH
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Fixed Inductors
Size / Dimension :
0.374Dia 9.50mm
Number of Functions :
1
Tolerance :
±10%
Lead Pitch :
5mm
Mounting Type :
Through Hole
Lead Length :
4mm
Special Feature :
DC RESISTANCE IS MEASURED AT 20% TOLERANCE
ECCN Code :
EAR99
Military Standard :
Not
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
13 Weeks
Packing Method :
TR
Radiation Hardening :
No
Number of Terminations :
2
Test Frequency :
10kHz
Published :
Mount :
Through Hole
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shielding :
No
Lead/Base Style :
Radial
HTS Code :
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Lead Diameter :
0.6 mm
Construction :
Cylindrical
Height Seated (Max) :
0.350 8.90mm
Inductance :
470μH
DC Resistance (DCR) :
980mOhm
Height :
8.89mm
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
09D
Operating Temperature (Max) :
105°C
Type :
Wirewound
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
DC Current :
390mA
Operating Temperature (Min) :
-20°C
Current :
210mA
Terminal Finish :
Tin/Copper (Sn/Cu)
Current Rating :
390mA
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder
Core Material :
Ferrite
Max DC Current :
390mA