EL240A10R-24
Mfr.Part #
EL240A10R-24
Description
SSR RELAY SPST-NO 10A 24-280V
Stock
48
In Stock :
48
Solid State Relays
Reach Compliance Code :
Compliant
Optoelectronic Device Type :
TRIGGER OUTPUT SSR
Datasheets
EL240A10R-24
Sensata Technologies – Crydom EL240A10R-24
EL240A10R-24 datasheet pdf and Unclassified product details from SENSATA-AIRPAX stock available at
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1P 400V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 1P 1.2KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 600V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.4KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.6KV 100A MODULE
Catalog related products
  • Panasonic
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
  • Panasonic
    SSR RELAY DPST-NO 130MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NC 100MA 0-400V
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NO 1A 0-30V