EKMS501VSN820MP35S
Mfr.Part #
EKMS501VSN820MP35S
Description
CAP ALUM 82UF 20% 500V SNAP
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
1.0296A @ 50kHz
Diameter :
22mm
Ripple Current :
720mA
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
720mA @ 120Hz
Lead Diameter :
1 mm
Height Seated (Max) :
1.476 37.50mm
Lead Pitch :
10mm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Voltage - Rated :
500V
Capacitance :
82µF
United Chemi-Con EKMS501VSN820MP35S
KMS 82μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 720mA 0.866Dia 22.00mm -25°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In