EKMS401VSN681MA45S
Mfr.Part #
EKMS401VSN681MA45S
Description
CAP ALUM 680UF 20% 400V SNAP
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Lead Diameter :
1 mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Ripple Current :
2.4A
Tolerance :
±20%
Published :
Voltage - Rated DC :
400V
Ripple Current @ High Frequency :
3.432A @ 50kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
2.4A @ 120Hz
Lead Pitch :
10.0076mm
Capacitance :
680μF
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Height Seated (Max) :
1.870 47.50mm
Diameter :
35mm
Operating Temperature :
-25°C~105°C
United Chemi-Con EKMS401VSN681MA45S
KMS 680μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.4A 1.378Dia 35.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In