EKMS401VSN471MA30S
Mfr.Part #
EKMS401VSN471MA30S
Description
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
200V
Ripple Current @ High Frequency :
2.6455A @ 50kHz
Lead Diameter :
1 mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Polarization :
Polar
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Lead Pitch :
10mm
Capacitance :
470µF
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.85A @ 120Hz
Ripple Current :
1.85A
Lead Free :
Lead Free
United Chemi-Con EKMS401VSN471MA30S
KMS 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.85A 1.378Dia 35.00mm -25°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In