EKMS401VSN151MP30S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EKMS401VSN151MP30S
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current :
900mA
Ripple Current @ Low Frequency :
900mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
1.287A @ 50kHz
Voltage - Rated DC :
400V
Factory Lead Time :
16 Weeks
Diameter :
22mm
Life (Hours) :
3000 hours
Series :
KMS
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Polarization :
Polar
Termination :
Snap in
Lead Diameter :
1 mm
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
150µF
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Tolerance :
±20%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Published :
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Mounting Type :
Through Hole
Lead Pitch :
10mm
Mount :
Through Hole
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height Seated (Max) :
1.280 32.50mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
United Chemi-Con EKMS401VSN151MP30S
KMS 150μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 900mA 0.866Dia 22.00mm -25°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In