EKMQ421VSN331MA30S
Mfr.Part #
EKMQ421VSN331MA30S
Description
CAP ALUM 330UF 20% 420V SNAP
Stock
181
In Stock :
181
Aluminum Electrolytic Capacitors
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Diameter :
35mm
Dissipation Factor :
0.2 %
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Series :
KMQ
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Length :
30mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated DC :
420V
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.42A @ 120Hz
Published :
2010
Capacitance :
330µF
Life (Hours) :
2000 hours
ESR :
1005 mΩ
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Number of Pins :
2
Tan Delta :
0.2
Lead Free :
Lead Free
Leakage Current :
1.11687mA
Ripple Current :
1.42A
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Test Frequency :
120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
2.0306A @ 50kHz
JESD-609 Code :
e3
Lead Pitch :
10mm
Number of Terminations :
2
United Chemi-Con EKMQ421VSN331MA30S
KMQ 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.42A 1.378Dia 35.00mm -25°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In