EKMH201VNN821MQ50S
Mfr.Part #
EKMH201VNN821MQ50S
Description
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP
ESR (Equivalent Series Resistance) :
202mOhm @ 120Hz
Tolerance :
±20%
RoHS Status :
RoHS Compliant
Published :
Voltage - Rated DC :
200V
Height Seated (Max) :
2.047 52.00mm
Size / Dimension :
1.000Dia 25.40mm
Capacitance :
820µF
Ripple Current :
2.04A
Lead Pitch :
10.0076mm
Ripple Current @ High Frequency :
3.06A @ 100kHz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Diameter :
25.4mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
2.04A @ 120Hz
United Chemi-Con EKMH201VNN821MQ50S
KMH 820μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.04A 1.000Dia 25.40mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In