EI10C1530000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EI10C1530000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLK 10POS SIDE ENT 15MM PCB
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Wire to Board
Wire Termination :
Screw - Rising Cage Clamp
Terminal and Terminal Block Type :
BARRIER STRIP TERMINAL BLOCK
Wire Gauge :
2-20 AWG
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Positions Per Level :
10
Pitch :
0.591 15.00mm
Voltage :
600V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Color :
Green
Torque - Screw :
4.12 Nm (36.5 Lb-In)
Screw Thread :
M5
Current :
125A
Housing Material :
Thermoplastic
Contact Material - Plating :
Copper - Tin Plated
Mounting Type :
Through Hole
Mating Orientation :
Horizontal with Board
Number of Levels :
1
Series :
EI
Factory Lead Time :
10 Weeks
Packaging :
Bulk
Screw Material - Plating :
Zinc Plated
Clamp Material - Plating :
Steel - Zinc Plated
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Datasheets
EI10C1530000G
Introducing Wire to Board Amphenol Anytek EI10C1530000G from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:600V, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-40°C~115°C, EI10C1530000G pinout, EI10C1530000G datasheet PDF, EI10C1530000G amp .Beyond Wire to Board Amphenol Anytek EI10C1530000G ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.591 15.00mm Green Bulk Thermoplastic Through Hole Horizontal with Board Screw - Rising Cage Clamp 1 Levels 2-20 AWG EI