EHT-122-01-S-D-37
Mfr.Part #
EHT-122-01-S-D-37
Description
CONN HEADER VERT 44POS 2MM
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
2
Mounting Option 1 :
LATCH and EJECT
Number of Positions :
44
Body Breadth :
0.3 inch
Additional Feature :
NONE
Contact Length - Post :
0.114 2.90mm
Mating Contact Pitch :
0.079 inch
Insulation Height :
0.370 9.40mm
Length - Termination :
0.114 inch
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Reference Standard :
UL
Mounting Option 2 :
LOCKING
Number of Positions Loaded :
43
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Body Depth :
0.37 inch
Current Rating (Amps) :
3A
Contact Length - Mating :
0.120 3.05mm
Datasheets
EHT-122-01-S-D-37
Samtec, Inc. EHT-122-01-S-D-37
EHT Series 2-Row Header Solder Phosphor Bronze Tube Through Hole Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 44-Position Board to Cable/Wire 0.370 9.40mm Height