EHT-117-01-S-D-34
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EHT-117-01-S-D-34
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN HEADER VERT 34POS 2MM
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Headers, Male Pins
Insulation Height :
0.370 9.40mm
Number of Positions :
34
Filter Feature :
No
Style :
Board to Cable/Wire
Factory Lead Time :
3 Weeks
DIN Conformance :
No
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Feature :
Keying Slot
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Contact Finish - Mating :
Gold
Packaging :
Tube
Contact Length - Post :
0.114 2.90mm
Reference Standard :
UL
Body Length or Diameter :
1.881 inch
IEC Conformance :
Plating Thickness :
30μin
Option :
GENERAL PURPOSE
Series :
EHT
Termination :
Solder
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Current Rating (Amps) :
3A
Gender :
Male
Insulation Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Length - Termination :
0.114 inch
Mixed Contacts :
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions Loaded :
33
JESD-609 Code :
e3
Mating Contact Pitch :
0.079 inch
Contact Material :
Phosphor Bronze
Mount :
Through Hole
Pbfree Code :
yes
Contact Finish - Post :
Tin
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Contact Shape :
Square
Number of Conductors :
ONE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
HTS Code :
Contact Type :
Male Pin
Polarization Key :
CTR W/GUIDE SLOTS
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Additional Feature :
POLARIZED
Contact Length - Mating :
0.120 3.05mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Fastening Type :
Latch Lock/Eject Hooks
ECCN Code :
EAR99
Number of Rows :
2
Reliability :
COMMERCIAL
Number Of PCB Rows :
2
Body Depth :
0.37 inch
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
MIL Conformance :
Body Breadth :
0.3 inch
Connector Type :
Header
Insulation Color :
Black
Datasheets
EHT-117-01-S-D-34
Samtec, Inc. EHT-117-01-S-D-34
EHT Series 2-Row Header Solder Phosphor Bronze Tube Through Hole Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 34-Position Board to Cable/Wire 0.370 9.40mm Height