EH0321500000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EH0321500000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLOCK PLUG 3POS 90DEG 3.5MM
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Number of Levels :
1
Voltage - UL :
150V
Contact Material :
Copper
Torque - Screw :
0.12 Nm (1.1 Lb-In)
Type :
Plug for Unshrouded Header
Housing Material :
Thermoplastic
Current - UL :
10A
Color :
Green
Factory Lead Time :
10 Weeks
Screw Size :
M2
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Insulation Height :
0.299 7.60mm
Wire Gauge or Range - AWG :
16-28 AWG
Pitch :
0.138 3.50mm
Packaging :
Bulk
Termination Style :
Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Operating Temperature :
-40°C~115°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Plug Wire Entry :
90°
Number of Positions :
3
Wire Strip Length :
5-6mm
Feature :
Interlocking (Side)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
EH
Datasheets
EH0321500000G
Bulk 0.138 3.50mm Green 1 Levels Free Hanging (In-Line) Plug for Unshrouded Header EH Thermoplastic Copper
EH0321500000G Overview
EH0321500000G Features
EH series
EH0321500000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
EH0321500000G Terminal Blocks applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM