EFR32MG24B020F1536IM40-B
Mfr.Part #
EFR32MG24B020F1536IM40-B
Package / Case
40-VFQFN Exposed Pad
Description
MG24, 2.4 GHZ, 1536KB FLASH, 256
Frequency :
2.4GHz
Program Memory Size :
1.5MB
GPIO :
26
Series :
Mighty Gecko
Package :
Tray
Package / Case :
40-VFQFN Exposed Pad
Sensitivity :
-94.8dBm
Device Core :
ARM Cortex-M33
Current - Receiving :
4.4mA ~ 5.1mA
Supplier Device Package :
40-QFN (5x5)
Serial Interfaces :
I²C, I²S, SPI, IrDA, UART, USART
Interfaces :
EUSART, I2C, I2S, SPI, USART
Technology :
Si
MSL :
MSL 2 - 1 year
Product Type :
RF System on a Chip - SoC
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Current - Transmitting :
5mA ~ 156.8mA
Mounting Style :
SMD/SMT
Operating Frequency :
2.4 GHz
Power - Output :
19.5dBm
Output Power :
19.5 dBm
Base Product Number :
EFR32MG24B020
Bluetooth v5.3
Subcategory :
Wireless and RF Integrated Circuits
Type :
TxRx + MCU
Voltage - Supply :
1.71V ~ 3.8V
Qualification :
Silicon Labs EFR32MG24B020F1536IM40-B
TxRx + MCU 2.4GHz 1.71V ~ 3.8V ADC, GPIO, I²C, I²S, SPI, IrDA, UART 2Mbps 4.4mA ~ 5.1mA - Receiving 5mA ~ 156.8mA - Transmitting 2FSK, 2GFSK, DSSS, GMSK, MSK, O-QPSK 1536kB Flash, 256kB RAM 26 40-VFQFN Exposed Pad
EFR32MG24B020F1536IM40-B Overview
Using RF transceiver IC's 40-VFQFN Exposed Pad package, it is possible to save board space. This RF transceiver's mounting method is Surface Mount.The system emerges as a TxRx + MCU with transceiver RF's high efficiency.As you can see, this RF transceiver comes from the well-known Mighty Gecko series of products.A frequency of 2.4GHz is used to operate RF transceiver.