EFR32MG24A010F1536IM40-BR
Mfr.Part #
EFR32MG24A010F1536IM40-BR
Package / Case
QFN-40
Description
MG24, 2.4 GHZ, 1536KB FLASH, 192
RF Transceiver ICs
Mounting Style :
SMD/SMT
2FSK, 2GFSK, DSSS, GMSK, MSK, O-QPSK
Maximum Data Rate :
Memory Size :
1536kB Flash, 192kB RAM
Bluetooth
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Output Power :
10 dBm
Frequency :
2.4GHz
Serial Interfaces :
I²C, I²S, SPI, IrDA, UART, USART
Interface Type :
I2C
Current - Receiving :
4.4mA ~ 5.1mA
Current - Transmitting :
5mA ~ 19.1mA
Program Memory Size :
1536 KB
Sensitivity :
- 94.4 dBm
Package :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Supply :
1.71V ~ 3.8V
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
RF Family/Standard :
Bluetooth
Program Memory Type :
Flash
Data Bus Width :
32 bit
Series :
MG24
Base Product Number :
EFR32MG24A010
Package / Case :
QFN-40
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
RoHS :
Details
Power - Output :
10dBm
Silicon Labs EFR32MG24A010F1536IM40-BR
-40°C ~ 125°C (TA) System On Chip MG24 Series
There is a QFN-40 package assigned to this system on a chip by the manufacturer.MG24 is the series name of this system on chip SoC.This SoC meaning should have an average operating temperature of -40°C ~ 125°C (TA) when it is operating normally.During operation, the wireless SoC runs at a frequency of 2.4GHz.