EFR32MG24A010F1024IM40-B
Mfr.Part #
EFR32MG24A010F1024IM40-B
Package / Case
QFN-40
Description
MG24, 2.4 GHZ, 1024KB FLASH, 128
Data Rate (Max) :
2Mbps
Sensitivity :
- 94.4 dBm
Base Product Number :
EFR32MG24A010
Package / Case :
QFN-40
Mounting Style :
SMD/SMT
Memory Size :
1024kB Flash, 128kB RAM
RoHS :
Details
Protocol :
Bluetooth v5.3
Current - Receiving :
4.4mA ~ 5.1mA
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Interface Type :
I2C
Packaging :
Tray
Modulation :
2FSK, 2GFSK, DSSS, GMSK, MSK, O-QPSK
Data Bus Width :
32 bit
Maximum Data Rate :
2 Mbps
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
RF Family/Standard :
Bluetooth
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Output Power :
10 dBm
Voltage - Supply :
1.71V ~ 3.8V
Series :
MG24
Package :
Tray
Program Memory Size :
1 Mb
Serial Interfaces :
I²C, I²S, SPI, IrDA, UART, USART
Frequency :
2.4GHz
Program Memory Type :
Flash
Type :
Bluetooth
Power - Output :
10dBm
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
40-QFN (5x5)
GPIO :
26
Current - Transmitting :
5mA ~ 19.1mA
Silicon Labs EFR32MG24A010F1024IM40-B
-40°C ~ 125°C (TA) System On Chip MG24 Series
This system on a chip is packaged as QFN-40 by the manufacturer.The MG24 series contains this system on chip SoC.It is expected that this SoC meaning will operate at -40°C ~ 125°C (TA) on average.In the state-of-the-art Tray package, this SoC system on a chip is housed.There is 2.4GHz frequency associated with the wireless SoC.