EFR32MG1P732F256GM32-C0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EFR32MG1P732F256GM32-C0
Manufacturer
Silicon Labs
Package / Case
32-VFQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC RF TXRX+MCU 802.15.4 32VFQFN
Manufacturer :
Silicon Labs
Product Category :
RF Transceiver ICs
Frequency :
2.4GHz
Modulation :
2FSK, 4FSK, ASK, BPSK, DBPSK, DSSS, GFSK, GMSK, OOK, O-QPSK
Operating Temperature :
-40°C~85°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Type :
TxRx + MCU
Number of Pins :
32
Height Seated (Max) :
0.9mm
Terminal Position :
QUAD
Current - Transmitting :
8.2mA~126.7mA
RF Family/Standard :
802.15.4, Bluetooth
Terminal Pitch :
0.5mm
Supply Voltage :
3.3V
Number of Functions :
1
Factory Lead Time :
8 Weeks
Sensitivity :
-99dBm
Current - Receiving :
8.7mA~9.8mA
Terminal Form :
NO LEAD
Series :
Mighty Gecko
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
HTS Code :
REACH SVHC :
Unknown
Mounting Type :
Surface Mount
Published :
Packaging :
Tray
Surface Mount :
yes
Power - Output :
19.5dBm
Number of Terminations :
32
Package / Case :
32-VFQFN Exposed Pad
Data Rate (Max) :
2Mbps
Width :
5mm
Length :
5mm
Pbfree Code :
yes
Voltage - Supply :
2.3V~3.6V
Protocol :
Bluetooth v4.0, Zigbee®
GPIO :
16
Serial Interfaces :
I2C, SPI, UART
RAM Size :
32kB
Memory Size :
768kB Flash 32kB RAM
Silicon Labs EFR32MG1P732F256GM32-C0
TxRx + MCU 2.4GHz 2.3V~3.6V I2C, SPI, UART 2Mbps 8.7mA~9.8mA - Receiving 8.2mA~126.7mA - Transmitting 2FSK, 4FSK, ASK, BPSK, DBPSK, DSSS, GFSK, GMSK, OOK, O-QPSK 768kB Flash 32kB RAM 16 32-VFQFN Exposed Pad
EFR32MG1P732F256GM32-C0 Overview
In order to save board space, the 32-VFQFN Exposed Pad package RF transceiver IC is used. As a RF transceiver's mounting method, Surface Mount is used.It emerges as a TxRx + MCU with transceiver RF's high efficiency.High reliability can be achieved by using the advanced transceiver RF' packaging Tray.32 pins are present on the transceiver RF circuit board.The RF transceiver that you are looking at comes from our well-known Mighty Gecko series product line.The system operates at a frequency of 2.4GHz.
EFR32MG1P732F256GM32-C0 Features
32-VFQFN Exposed Pad package
Surface Mount for mounting
TxRx + MCU
Tray is used
32 pins