EFR32MG1B732F256GM32-C0
Mfr.Part #
EFR32MG1B732F256GM32-C0
Package / Case
32-VFQFN Exposed Pad
Description
IC RF TXRX+MCU 802.15.4 32VFQFN
Stock
334
In Stock :
334
Height Seated (Max) :
0.9mm
Current - Transmitting :
8.2mA~126.7mA
Terminal Pitch :
0.5mm
Length :
5mm
Supply Voltage :
3.3V
Protocol :
Bluetooth v4.0, Zigbee®
Surface Mount :
yes
RF Family/Standard :
802.15.4, Bluetooth
HTS Code :
Memory Size :
768kB Flash 32kB RAM
Current - Receiving :
8.7mA~9.8mA
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Sensitivity :
-99dBm
Voltage - Supply :
2.3V~3.6V
Frequency :
2.4GHz
Serial Interfaces :
I2C, SPI, UART
Power - Output :
19.5dBm
Number of Terminations :
32
Published :
2016
Number of Pins :
32
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Width :
5mm
GPIO :
16
Series :
Mighty Gecko
Modulation :
2-FSK, 4-FSK, DSSS, GFSK, GMSK, O-QPSK
Packaging :
Tray
Package / Case :
32-VFQFN Exposed Pad
REACH SVHC :
Unknown
Silicon Labs EFR32MG1B732F256GM32-C0
TxRx + MCU 2.4GHz 2.3V~3.6V I2C, SPI, UART 2Mbps 8.7mA~9.8mA - Receiving 8.2mA~126.7mA - Transmitting 2-FSK, 4-FSK, DSSS, GFSK, GMSK, O-QPSK 768kB Flash 32kB RAM 16 32-VFQFN Exposed Pad
EFR32MG1B732F256GM32-C0 Overview
Board space is saved by RF transceiver IC's 32-VFQFN Exposed Pad package.Surface Mount is used for RF transceiver's mounting.This emerges as a TxRx + MCU with transceiver RF's high efficiency and reliability.High reliability is provided by the advanced transceiver RF' packaging Tray.There are 32 pins on the transceiver RF circuit board.The RF transceiver is a kind of the well-known Mighty Gecko series of products.Based on the frequency of 2.4GHz, RF transceiver operates .
EFR32MG1B732F256GM32-C0 Features
32-VFQFN Exposed Pad package
Surface Mount for mounting
TxRx + MCU
Tray is used
32 pins