EFR32FG1P131F256GM32-C0
Mfr.Part #
EFR32FG1P131F256GM32-C0
Package / Case
32-VFQFN Exposed Pad
Description
IC RF TXRX+MCU 32VFQFN
Stock
4
In Stock :
4
Voltage - Supply :
1.85V~3.8V
Operating Temperature :
-40°C~85°C
REACH SVHC :
Unknown
GPIO :
16
Number of Pins :
32
Number of Terminations :
32
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Frequency :
169MHz~915MHz
Data Rate (Max) :
2Mbps
Number of Functions :
1
RAM Size :
32kB
Current - Transmitting :
34mA
Packaging :
Tray
Pbfree Code :
yes
Terminal Position :
QUAD
HTS Code :
Series :
Flex Gecko
Width :
5mm
Surface Mount
Published :
2016
Power - Output :
19.5dBm
Length :
5mm
Terminal Pitch :
0.5mm
Sensitivity :
-94dBm
Surface Mount :
yes
Supply Voltage :
3.3V
Current - Receiving :
8.7mA
Package / Case :
32-VFQFN Exposed Pad
Modulation :
2FSK, 4FSK, ASK, BPSK, DBPSK, DSSS, GFSK, GMSK, OOK, O-QPSK
Height Seated (Max) :
0.9mm
Memory Size :
256kB Flash 32kB RAM
Protocol :
Flex Gecko
Terminal Form :
NO LEAD
Silicon Labs EFR32FG1P131F256GM32-C0
TxRx + MCU 169MHz~915MHz 1.85V~3.8V 2Mbps 8.7mA - Receiving 34mA - Transmitting 2FSK, 4FSK, ASK, BPSK, DBPSK, DSSS, GFSK, GMSK, OOK, O-QPSK 256kB Flash 32kB RAM 16 32-VFQFN Exposed Pad
EFR32FG1P131F256GM32-C0 Overview
To save space on the board, RF transceiver IC has a 32-VFQFN Exposed Pad package. In this case, RF transceiver's mounting method is Surface Mount.In this case, the result is a TxRx + MCU with transceiver RF's high efficiency.High reliability is provided by the advanced transceiver RF' packaging Tray.There are 32 pins on the transceiver RF circuit board.The RF transceiver is a kind of the well-known Flex Gecko series of products.A frequency of 169MHz~915MHz is used as the basis for operation.
EFR32FG1P131F256GM32-C0 Features
32-VFQFN Exposed Pad package
Surface Mount for mounting
TxRx + MCU
Tray is used
32 pins