EEV-TG1H330UP
Mfr.Part #
EEV-TG1H330UP
Description
CAP ALUM 33UF 20% 50V SMD
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 125°C
Pbfree Code :
No
Height :
6.2mm
Tolerance :
±20%
Capacitance :
33μF
Leakage Current :
0.0165mA
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Surface Mount Land Size :
0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Height Seated (Max) :
0.244 6.20mm
Tan Delta :
0.14
Ripple Current @ Low Frequency :
52mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
80mA @ 100kHz
Voltage - Rated DC :
50V
Life (Hours) :
1000 hours
Ripple Current :
80mA
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.6Ohm @ 100kHz
Diameter :
8mm
Datasheets
EEV-TG1H330UP
Panasonic EEV-TG1H330UP
TG 33μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 80mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~125°C Polar Radial, Can - SMD