EEV-TG1C221UP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EEV-TG1C221UP
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 220UF 20% 16V SMD
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Number of Terminations :
2
Applications :
Automotive
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ripple Current @ Low Frequency :
128.1mA @ 120Hz
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Terminal Shape :
Flat
Mounting Type :
Surface Mount
Surface Mount Land Size :
0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
Tolerance :
±20%
Size Code :
Leakage Current :
0.0352mA
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.402 10.20mm
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated DC :
16V
Tan Delta :
0.23
Reach Compliance Code :
Unknown
Series :
TG
ESR (Equivalent Series Resistance) :
500mOhm @ 100kHz
Capacitance :
220μF
Life (Hours) :
2000 hours
Mount :
Surface Mount
Ripple Current @ High Frequency :
197mA @ 100kHz
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Published :
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Polarization :
Polar
Ratings :
AEC-Q200
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Ripple Current :
128.1mA
Pbfree Code :
No
JESD-609 Code :
e0
Lead Free :
Contains Lead
Datasheets
EEV-TG1C221UP
Panasonic EEV-TG1C221UP
TG 220μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 128.1mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~125°C Polar Radial, Can - SMD