EEV-HB1V100R
Mfr.Part #
EEV-HB1V100R
Description
CAP ALUM 10UF 20% 35V SMD
Radial, Can - SMD
Length :
5.9mm
Tan Delta :
0.12
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Capacitance :
10μF
2
Rated (DC) Voltage (URdc) :
35V
Leakage Current :
0.0035mA
Surface Mount Land Size :
0.209Lx0.209W 5.30mmx5.30mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Height Seated (Max) :
0.228 5.80mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Series :
HB
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
No
Voltage - Rated :
35V
Ripple Current @ Low Frequency :
28mA @ 120Hz
Tolerance :
±20%
Width :
5.3mm
JESD-609 Code :
e0
Datasheets
EEV-HB1V100R
Panasonic EEV-HB1V100R
HB 10μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 0.197Dia 5.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - SMD