EEU-TP1V202
Mfr.Part #
EEU-TP1V202
Description
CAP ALUM 2000UF 20% 35V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
REACH SVHC :
No SVHC
Height :
31.5mm
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Height Seated (Max) :
1.319 33.50mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Ripple Current :
2.71A
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Published :
Leakage Current :
700µA
Operating Temperature :
-40°C~135°C
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 125°C
Number of Pins :
2
Packaging :
Bulk
Diameter :
16mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Terminal Shape :
Wire
Capacitance :
2000μF
Ripple Current @ Low Frequency :
2.6A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
2.71A @ 100kHz
Life (Hours) :
2000 hours
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
35V
JESD-609 Code :
e3
Lead Diameter :
800 µm
Series :
TP
Voltage :
35V
Tolerance :
±20%
Additional Feature :
ESR IS MEASURED AT 100 KHZ
Lead Pitch :
7.5mm
Tan Delta :
0.14
ESR (Equivalent Series Resistance) :
18mOhm
Datasheets
EEU-TP1V202
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Panasonic EEU-TP1V202 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Radial, Can, Operating Temperature:-40°C~135°C, Number of Pins:2, Number of Terminations:2, Voltage:35V, Mounting Type:Through Hole, EEU-TP1V202 pinout, EEU-TP1V202 datasheet PDF, EEU-TP1V202 amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Panasonic EEU-TP1V202 ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Panasonic EEU-TP1V202
TP 2000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.71A 0.630Dia 16.00mm -40°C~135°C Polar 7.5mm Radial, Can