EEU-FS1K101
Mfr.Part #
EEU-FS1K101
Description
CAP ALUM 100UF 20% 80V RADIAL
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Lifetime @ Temp :
9000 Hrs @ 105°C
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
Capacitance :
100μF
Impedance :
96mOhm
Voltage - Rated :
80V
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Ripple Current @ High Frequency :
810mA @ 100kHz
Packaging :
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency :
567mA @ 120Hz
Datasheets
EEU-FS1K101
Panasonic EEU-FS1K101
FS 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can