EEU-FS0J472
Mfr.Part #
EEU-FS0J472
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 6.3V RADIAL
Stock
2
In Stock :
2
Packaging :
Bulk
Impedance :
18mOhm
Ripple Current @ Low Frequency :
2.08A @ 120Hz
Capacitance :
4700µF
Voltage - Rated :
6.3V
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Ripple Current @ High Frequency :
2.6A @ 100kHz
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Tolerance :
±20%
Datasheets
EEU-FS0J472
Panasonic EEU-FS0J472
FS 4700μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.492Dia 12.50mm -40°C~105°C Polar Radial, Can