EEU-FR1V561B
Mfr.Part #
EEU-FR1V561B
Description
CAP ALUM 560UF 20% 35V RADIAL
Stock
848
In Stock :
848
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lead Pitch :
5mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
2
Voltage - Rated DC :
35V
Leakage Current :
0.196mA
Published :
2012
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Termination :
Radial
Lead Free :
Lead Free
Series :
FR
Lead Diameter :
600 µm
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
Package / Case :
Radial, Can
Ripple Current :
2.18A
REACH SVHC :
No SVHC
Packaging :
Tape and Box (TB)
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±20%
Height :
20mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
20mOhm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Life (Hours) :
10000 hours
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
1.635A @ 120Hz
Diameter :
10mm
Impedance :
20mOhm
Mount :
PCB, Through Hole
Ripple Current @ High Frequency :
2.18A @ 100kHz
Number of Pins :
2
Capacitance :
560μF
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Not Applicable
Feature :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
EEU-FR1V561B
Panasonic EEU-FR1V561B
FR 560μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 2.18A 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar 5mm Radial, Can