EEU-FR1V181
Mfr.Part #
EEU-FR1V181
Description
CAP ALUM 180UF 20% 35V RADIAL
FR
Rated (DC) Voltage (URdc) :
35V
Dielectric Material :
Aluminum
Lifetime @ Temp :
6000 Hrs @ 105°C
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated :
35V
Surface Mount :
No
Capacitance :
180µF
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Diameter :
8mm
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
e3
Tan Delta :
0.12
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Length :
11.5mm
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Impedance :
56mOhm
Ripple Current @ High Frequency :
950mA @ 100kHz
Number of Terminations :
2
Terminal Pitch :
3.5mm
Ripple Current @ Low Frequency :
665mA @ 120Hz
Tolerance :
±20%
Leakage Current :
0.063mA
Packaging :
Bulk
Tin (Sn)
ESR :
56 mΩ
Datasheets
EEU-FR1V181
Panasonic EEU-FR1V181
FR 180μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can