EEU-FM1A102L
Mfr.Part #
EEU-FM1A102L
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Number of Pins :
2
REACH SVHC :
yes
Mount :
PCB, Through Hole
Voltage - Rated AC :
10V
Packaging :
Bulk
Impedance :
30mOhm
Leakage Current :
0.1mA
Ripple Current :
1.56A
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Height :
20mm
Polarization :
Polar
Dissipation Factor :
0.19 %
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
Radiation Hardening :
No
Lead Diameter :
600 µm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.17A @ 120Hz
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Voltage - Rated DC :
10V
Published :
Lead Length :
17mm
Life (Hours) :
4000 hours
Dielectric Material :
Aluminium
Lead Free :
Lead Free
Voltage :
10V
Lifetime @ Temp :
4000 Hrs @ 105°C
Lead Pitch :
3.5mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
30mOhm
Tolerance :
±20%
Diameter :
8mm
Ripple Current @ High Frequency :
1.56A @ 100kHz
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Capacitance :
1000µF
Datasheets
EEU-FM1A102L
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Panasonic EEU-FM1A102L from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:2, Mounting Type:Through Hole, Number of Terminations:2, Voltage:10V, Package / Case:Radial, Can, Operating Temperature:-40°C~105°C, EEU-FM1A102L pinout, EEU-FM1A102L datasheet PDF, EEU-FM1A102L amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Panasonic EEU-FM1A102L ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Panasonic EEU-FM1A102L
FM 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.56A 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar 3.5mm Radial, Can