EEU-FM0J562SB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EEU-FM0J562SB
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 6.3V RADIAL
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Capacitance :
5600µF
Tan Delta :
0.3
Factory Lead Time :
14 Weeks
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Through Hole
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Voltage - Rated DC :
6.3V
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-40°C~105°C
ECCN Code :
EAR99
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
RoHS Compliant
Published :
Number of Terminations :
2
Life (Hours) :
5000 hours
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Radiation Hardening :
No
Polarization :
Polar
Terminal Shape :
Wire
Package / Case :
Radial, Can
Impedance :
17mOhm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Ripple Current @ Low Frequency :
2.64A @ 120Hz
Lead Free :
Lead Free
ESR (Equivalent Series Resistance) :
17mOhm
Ripple Current :
3.3A
Termination :
Radial
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Height :
20mm
Tolerance :
±20%
Lead Pitch :
7.5mm
Diameter :
16mm
Ripple Current @ High Frequency :
3.3A @ 100kHz
Series :
FM
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
Leakage Current :
0.3528mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Datasheets
EEU-FM0J562SB
Panasonic EEU-FM0J562SB
FM 5600μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 3.3A 0.630Dia 16.00mm -40°C~105°C Polar 7.5mm Radial, Can